Stypendium rektora
Świadczenia dla doktorantów w roku akademickim 2021/2022
Doktorant, który rozpoczął studia doktoranckie przed rokiem akademickim 2019/2020 może ubiegać się o te same świadczenia, co studenci tj.:
- stypendium socjalne,
- stypendium dla osób niepełnosprawnych,
- zapomogę,
- stypendium rektora.
Świadczenia dla doktorantów są przyznawane zgodnie z obowiązującym Regulaminem przyznawania świadczeń dla studentów studiów Politechniki Częstochowskiej - Zarządzenie nr 159/2021 Rektora Politechniki Częstochowskiej z dnia 02.07.2021 roku.
Wnioski o stypendium socjalne, stypendium dla osób niepełnosprawnych i zapomogę należy złożyć w Biurze Obsługi Studentów Działu Nauczania
(wejście przez Dział Nauczania), ul. Dąbrowskiego 69, 42-201 Częstochowa
Wnioski o stypendium rektora należy złożyć do kierownika studiów doktoranckich
STYPENDIUM REKTORA
INFORMACJE OGÓLNE
Stypendium rektora może być przyznane doktorantowi, który w roku akademickim poprzedzającym przyznanie stypendium spełnił łącznie następujące warunki:
- uzyskał bardzo dobre lub dobre wyniki z egzaminów objętych programem studiów doktoranckich,
- wykazał się postępami w pracy naukowej i przygotowaniu rozprawy doktorskiej,
- wykazał się szczególnym zaangażowaniem w pracy dydaktycznej.
Stypendium rektora może otrzymać doktorant, który:
- złożył indeks wraz ze sprawozdaniem z przebiegu studiów doktoranckich za dany rok akademicki i opinią opiekuna naukowego lub promotora;
- zaliczył rok studiów i złożył wniosek zgodnie z niniejszymi Zasadami.
Kryteria przyznawania stypendium rektora, zawierające szczegółowe zasady punktacji za poszczególne osiągnięcia ustala Rektor w porozumieniu z właściwym organem Samorządu Doktorantów. Załącznik nr 2.1 – Kryteria stypendium rektora dla Doktorantów Politechniki Częstochowskiej.
W przypadku studiowania na więcej niż jednej dyscyplinie stypendium rektora można pobierać tylko na jednym, według własnego wyboru.
WNIOSKI
Termin składania wniosku |
do 5 października danego roku akademickiego |
Wniosek |
Załącznik nr 2.5 - Wniosek o przyznanie stypendium rektora dla studentów Politechniki Częstochowskiej za uzyskaną średnią ocen w roku akademickim .…/.…. Załącznik nr 2.2 - Oświadczenie o niepobieraniu świadczeń na więcej niż jednym kierunku studiów. |
Sposób składania wniosku |
Student składa wypełniony i podpisany wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do kierownika studiów doktoranckich.
Kierownik studiów doktoranckich jest zobowiązany do przekazania wniosków o stypendium rektora do Działu Nauczania w terminie do 3 dni roboczych od daty złożenia wniosku przez doktoranta. Wniosek powinien zawierać naniesioną adnotację przez: pracownika dziekanatu, opiekuna naukowego/promotora oraz kierownika studiów doktoranckich. |
Dokumenty potwierdzające osiągnięcia doktoranta |
Oryginał lub kserokopia dokumentów.
W przypadku złożenia wniosku wraz z kserokopią dokumentacji przez doktoranta, dokumenty muszą być poświadczone przez pracownika dziekanatu „za zgodność z oryginałem”.
W przypadku składania wniosku wraz z kserokopiami dokumentów stanowiącymi załączniki do wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru, dokumenty te muszą być poświadczone przez notariusza „za zgodność z oryginałem”. |
Braki w dokumentacji |
W przypadku złożenia w terminie niekompletnego wniosku Komisja wzywa doktoranta do uzupełnienia braków w terminie 7 dni. Nieuzupełnienie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. W przypadku doktorantów, którzy uzupełniają dokumentację do wniosku złożonego w terminie wypłata stypendium następuje od miesiąca, w którym do komisji wpłynął kompletny wniosek. |
Decyzje stypendialne |
Stypendia są przyznawane w danym roku akademickim przez okres 10 miesięcy. Decyzja administracyjna wydawana jest na każdy semestr roku akademickiego. Stypendia wypłacane są raz w miesiącu. |
UWAGA!
Stypendia przyznawane są do 9% najlepszych doktorantów w danych dziedzinach, którzy otrzymali największą liczbę punktów w swojej grupie rankingowej. Liczebność grup rankingowych wyliczana jest na dzień 15 października danego roku akademickiego.
W Politechnice Częstochowskiej obowiązuje podział na dziedziny nauki studiów doktoranckich:
- dziedzina nauk społecznych w dyscyplinie naukowej: nauki o zarządzaniu i jakości;
- dziedzina nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinach naukowych: elektronika
i elektrotechnika; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka.
Po ustaleniu listy rankingowej, na podstawie analizy złożonych wniosków stypendium rektora dla doktorantów może być przyznane doktorantom, którzy uzyskali co najmniej 50 punktów.
Rozpatrywaniem wniosków zajmuje się Uczelniana Komisja Stypendialna Doktorantów, która może powoływać zespoły merytoryczne do oceny danego obszaru osiągnięć doktorantów oraz w przypadku wątpliwości co do przedstawionych dokumentów zasięgnąć opinii w formie pisemnej.
Za 100 % doktorantów w każdej dziedzinie nauk na danym roku studiów doktoranckich uznaje się wszystkich doktorantów, którzy zostali wpisani na bieżący rok akademicki na dane studia doktoranckie realizowane w danej jednostce.
Za najlepszych doktorantów uważa się doktorantów zajmujących najwyższe miejsca na liście rankingowej.
Lista sporządzana jest odrębnie dla każdego roku studiów w danej dziedzinie oraz dla doktorantów, którym przedłużono okres studiów doktoranckich.
W przypadku, gdy na liście rankingowej znajduje się dwóch lub więcej doktorantów posiadających taką samą liczbę punktów stosuje się dodatkowe kryteria ustalone przez Rektora.
Studenci, którzy przebywają na urlopie zdrowotnym, macierzyńskim oraz na urlopie przyznanym przez Kierownika Studiów Doktoranckich mogą w uzasadnionych, szczególnych przypadkach otrzymywać stypendium rektora.
Dokumentacja złożona do wniosku o stypendium rektora jest ostateczna. Niedopuszczalna jest modyfikacja, dołączanie lub wycofanie złożonych załączników do wniosku.
Wysokość przyznanego stypendium rektora ustala Rektor PCz w porozumieniu z Uczelnianą Radą Doktorantów PCz – na przełomie października i listopada na semestr zimowy danego roku akademickiego oraz na przełomie lutego i marca na semestr letni. Aktualna wysokość stawki za punkt w przyznawaniu stypendium rektora dostępna jest w zakładce STAWKI STYPENDIALNE.
Łączna miesięczna wysokość stypendium socjalnego i stypendium rektora nie może być wyższa niż 38% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy – obecnie kwota ta wynosi: 2435,80 zł.
Kontakt do Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania:
Dział Nauczania | d_nauczania@pcz.pl | |
Katarzyna Cieślik-Pisula | k.cieslik-pisula@pcz.pl | tel. 34 325 01 55 |
Beata Kępska | beata.kepska@pcz.pl | tel. 34 325 02 34 |
Joanna Szafran | joanna.szafran@pcz.pl | tel. 34 325 01 88 |