Stypendium rektora
Stypendium rektora
Świadczenia dla studentów w roku akademickim 2021/2022
Student może ubiegać się o:
- stypendium socjalne,
- stypendium dla osób niepełnosprawnych,
- zapomogę,
- stypendium rektora.
Świadczenia przysługują na studiach pierwszego i drugiego stopnia, są przyznawane zgodnie z obowiązującym Regulaminem przyznawania świadczeń dla studentów studiów Politechniki Częstochowskiej - Zarządzenie nr 159/2021 Rektora Politechniki Częstochowskiej z dnia 02.07.2021 roku.
Wnioski o ww. świadczenia należy złożyć w Biurze Obsługi Studentów Działu Nauczania
(wejście przez Dział Nauczania), ul. Dąbrowskiego 69, 42-201 Częstochowa
STYPENDIUM REKTORA
INFORMACJE OGÓLNE
Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał za poprzedni rok studiów wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym, na pisemny wniosek.
Stypendium może otrzymać student przyjęty na pierwszy rok studiów w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest:
- laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty;
- medalistą co najmniej współzawodnictwa sportowego o tytuł Mistrza Polski w danym sporcie, o którym mowa w przepisach o sporcie.
Stypendium rektora za uzyskaną średnią ocen może otrzymać student posiadający wysoką średnią ocen, co najmniej 4,00.
Stypendium rektora za osiągnięcia naukowe może otrzymać student za wystąpienia na konferencjach naukowych, udział w projektach badawczych, publikacje naukowe, osiągnięcia wynalazcze i wdrożeniowe oraz konkursy i olimpiady z języka angielskiego, które zostały ustalone w kryteriach stypendium rektora.
Stypendium rektora za osiągnięcia artystyczne może otrzymać student za wystawy lub występy, udziały w projektach artystycznych, udział w konkursach lub wystawach, które zostały ustalone w kryteriach stypendium rektora.
Stypendium rektora za osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym, które zostały ustalone w kryteriach stypendium rektora.
Kryteria przyznawania stypendium rektora, zawierające szczegółowe zasady punktacji za poszczególne osiągnięcia ustala Rektor w porozumieniu z właściwym organem Samorządu Studentów. Załącznik nr 1.1a – Kryteria stypendium rektora dla Studentów Politechniki Częstochowskiej.
Student może złożyć co najmniej jeden wniosek o przyznanie stypendium rektora niezależnie od liczby obszarów z tytułu osiągnięć, w których ubiega się o przyznanie stypendium rektora.
Za osiągnięcia w poszczególnych obszarach przyznawane są punkty. Punkty przyznawane są w poszczególnych obszarach tj. za średnią ocen (tylko i wyłącznie w przypadku uzyskania średniej większej lub równej 4,00) za osiągnięcia naukowe, za osiągnięcia artystyczne lub za osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.
Warunkiem do otrzymania stypendium rektora jest w pełni zaliczony rok studiów, za który ma zostać przyznane stypendium.
W przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów stypendium rektora można pobierać tylko na jednym, według własnego wyboru.
WNIOSKI
Termin składania wniosku od semestru zimowego Termin składania wniosku od semestru letniego |
do 30 września danego roku akademickiego do ostatniego dnia lutego danego roku akademickiego* |
Wniosek |
Załącznik nr 1.5a - Wniosek o przyznanie stypendium rektora dla studentów Politechniki Częstochowskiej za uzyskaną średnią ocen w roku akademickim .…/.…. Załącznik nr 1.5b - Wniosek o przyznanie stypendium rektora dla studentów politechniki częstochowskiej za osiągnięcia naukowe w roku akademickim .…/.… Załącznik nr 1.5c - Wniosek o przyznanie stypendium rektora dla studentów politechniki częstochowskiej za osiągnięcia artystyczne w roku akademickim ..…/.… Załącznik nr 1.5d - Wniosek o przyznanie stypendium rektora dla studentów politechniki częstochowskiej za osiągnięcia sportowe w roku akademickim .…/.… Załącznik nr 1.2 - Oświadczenie o niepobieraniu świadczeń na więcej niż jednym kierunku studiów. |
Sposób składania wniosku |
Student składa wypełniony i podpisany wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania. Dopuszczalne jest składanie wniosku o przyznanie stypendium rektora za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru. O terminie ważności złożenia wniosku decyduje data stempla pocztowego. |
Dokumenty potwierdzające osiągnięcia studenta uzyskane |
Oryginał lub kserokopia dokumentów. W przypadku złożenia wniosku wraz z kserokopiami dokumentów stanowiącymi załączniki do wniosku w formie papierowej, należy przedstawić oryginały pracownikowi Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania w celu ich poświadczenia. W przypadku składania wniosku wraz z kserokopiami dokumentów stanowiącymi załączniki do wniosku za pośrednictwem Poczty Polskiej lub innej instytucji świadczącej usługi kurierskie, za potwierdzeniem odbioru, dokumenty te muszą być poświadczone przez notariusza „za zgodność z oryginałem”. |
Braki w dokumentacji |
W przypadku złożenia w terminie niekompletnego wniosku Komisja wzywa studenta do uzupełnienia braków w terminie 7 dni. Nieuzupełnienie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia. W przypadku studentów, którzy uzupełniają dokumentację do wniosku złożonego w terminie wypłata stypendium następuje od miesiąca, w którym do komisji wpłynął kompletny wniosek. |
Decyzje stypendialne |
Stypendia są przyznawane w danym roku akademickim przez okres 9 miesięcy, a gdy kształcenie trwa semestr – przez okres do 5 miesięcy. Decyzja administracyjna wydawana jest na każdy semestr roku akademickiego. Stypendia wypłacane są raz w miesiącu. |
* Wnioski o stypendium rektora mogą składać studenci, którzy rozpoczynają rok akademicki w semestrze letnim.
UWAGA!
Stypendia przyznawane są z podziałem na kierunki studiów prowadzone w Uczelni.
Średnia ocen, osiągnięcia naukowe lub artystyczne lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym w przypadku studentów pierwszego roku studiów drugiego stopnia, obliczane są na podstawie osiągnięć uzyskanych na ostatnim roku studiów pierwszego stopnia (jeżeli ostatni rok studiów trwał jeden semestr dotyczy to ocen uzyskanych w tym semestrze).
Stypendia przyznawane są do 9% najlepszych studentów danego kierunku, którzy otrzymali największą liczbę punktów w swojej grupie rankingowej. W grupie rankingowej danego kierunku ujmuje się studentów, którzy kontynuują pobieranie stypendium rektora przyznane w poprzednim semestrze. Liczebność grup rankingowych wyliczana jest na dzień 15 października danego roku akademickiego i na ostatni dzień lutego danego roku akademickiego, w którym zostanie wypłacone stypendium. W przypadku, gdy 9% studentów stanowi liczba niecałkowita, stosuje się zaokrąglenie w dół do liczby całkowitej. Jeżeli liczba studentów na kierunku studiów jest mniejsza niż dziesięć, stypendium rektora może być przyznawane jednemu studentowi.
W przypadku studenta, który kontynuuje pobieranie stypendium rektora przyznane w semestrze poprzednim, w celu wydania decyzji administracyjnej Organ w oparciu o liczbę punktów uzyskaną w poprzednim semestrze dokonuje przeliczenia kwoty stypendium zgodnie z obowiązującą stawką w okresie wydania decyzji.
Student pierwszego i drugiego stopnia, który przeniósł się z innej uczelni na studia w Politechnice Częstochowskiej, może ubiegać się o stypendium rektora, jeśli spełnia warunki do przyznania stypendium rektora. Zapisy te stosuje się odpowiednio do studentów pierwszego i drugiego stopnia, którzy zmienili kierunek studiów w ramach Politechniki Częstochowskiej.
Student, który przeniósł się z innej uczelni w ramach tego samego kierunku lub zmienił kierunek albo tryb studiów w Politechnice Częstochowskiej i został zarejestrowany na kolejny kierunek studiów może uzyskać stypendium rektora na podstawie średniej ocen z ostatniego roku otrzymanych na kierunku, z którego się przenosi pod warunkiem uzyskania tam pełnej rejestracji oraz jeżeli spełni warunki określone do przyznania stypendium rektora.
W przypadku ukończenia studiów pierwszego stopnia i kontynuowania nauki na studiach drugiego stopnia, student może ubiegać się o stypendium rektora za osiągnięcia uzyskane w trakcie ostatniego roku studiów pierwszego stopnia tylko w przypadku, gdy podjął studia drugiego stopnia w okresie nie dłuższym niż jeden rok od ukończenia studiów pierwszego stopnia.
Studenci, którzy przebywają na urlopie zdrowotnym, macierzyńskim oraz na urlopie przyznanym przez Kierownika Dydaktycznego mogą w uzasadnionych, szczególnych przypadkach otrzymywać stypendium rektora.
Stypendium rektora nie przysługuje studentowi pierwszego i drugiego stopnia, który:
- w poprzednim roku akademickim powtarzał rok studiów, chyba że do końca tego poprzedniego roku akademickiego zaliczył on oprócz powtarzanego kolejny rok studiów,
- korzysta z wpisu warunkowego,
- wznowił studia po skreśleniu z listy studentów z powodu niezaliczenia roku.
W pozostałych przypadkach student może otrzymać stypendium rektora dopiero na podstawie ocen uzyskanych w roku akademickim następującym po roku, w którym zaliczył powtarzany rok studiów. Podczas przyznawania punktów za średnią ocen nie są brane pod uwagę oceny uzyskane na roku, którzy był powtarzany.
W przypadku przywrócenia w prawach studenta, stypendium rektora nie przysługuje studentowi pierwszego i drugiego stopnia przez rok od daty przywrócenia.
Dokumentacja złożona do wniosku o stypendium rektora jest ostateczna. Niedopuszczalna jest modyfikacja, dołączanie lub wycofanie złożonych załączników do wniosku.
Wysokość przyznanego stypendium rektora zależy od liczby uzyskanych punktów (liczba przyznanych punktów x wysokość stawki za 1 punkt). Wysokość stawki za punkt ustala Rektor PCz w porozumieniu z Uczelnianą Radą Samorządu Studenckiego PCz – na przełomie października i listopada na semestr zimowy danego roku akademickiego oraz na przełomie lutego i marca na semestr letni. Aktualna wysokość stawki za punkt w przyznawaniu stypendium rektora dostępna jest w zakładce STAWKI STYPENDIALNE.
Łączna miesięczna wysokość stypendium socjalnego i stypendium rektora nie może być wyższa niż 38% minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy – obecnie kwota ta wynosi: 2435,80 zł.
Kontakt do Biura Obsługi Studentów Działu Nauczania:
Dział Nauczania | d_nauczania@pcz.pl | |
Katarzyna Cieślik-Pisula | k.cieslik-pisula@pcz.pl | tel. 34 325 01 55 |
Beata Kępska | beata.kepska@pcz.pl | tel. 34 325 02 34 |
Joanna Szafran | joanna.szafran@pcz.pl | tel. 34 325 01 88 |