Nagrody dla naszych Profesorów
Nagrody Ministra Edukacji i Nauki dla Naszych Profesorów!
Znamy już nazwiska laureatów nagród Ministra Edukacji i Nauki. Są one przyznawane w 5 kategoriach za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej oraz całokształt dorobku. Minister Edukacji i Nauki przyznał 74 nagrody, w tym 57 indywidualnych i 17 zespołowych. Miło nam poinformować, że w tym gronie znaleźli się, reprezentujący Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki, prof. dr hab. inż. Artur Tyliszczak oraz prof. dr hab. inż. Stanisław Szwaja.
Prof. dr hab. inż. Artur Tyliszczak otrzymał nagrodę za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej. Należy on do wybitnych polskich uczonych zajmujących się mechaniką płynów. W swoich badaniach skupia się na modelowaniu numerycznym przepływów turbulentnych z reakcjami chemicznymi oraz doskonaleniu metod matematycznych wykorzystywanych w numerycznej mechanice płynów. Badania prowadzi na Politechnice Częstochowskiej, z którą związany jest przez całą swoją karierę naukową oraz we współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi i przemysłowymi na świecie (Cambridge University, Imperial College, University of Twente, Vrije Universiteit Brussel, Rolls&Royce, Alstom). Prof. Artur Tyliszczak był stypendystą NATO w von Karman Institute for Fluid Dynamics w Belgii, przebywał na rocznym stypendium Marie-Curie w Cambridge University w Wielkiej Brytanii, a obecnie uzyskał stypendium Senior Award Komisji Fulbrighta na prowadzenie badań w Stanach Zjednoczonych na University of Southern California (Los Angeles). Ponadto prof. Artur Tyliszczak jest ekspertem i recenzentem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki, członkiem Polskiego Instytutu Spalania, Sekcji Mechaniki Płynów oraz Sekcji Spalania Komitetu Termodynamiki i Spalania PAN, członkiem komitetów naukowych konferencji międzynarodowych, członkiem EUROMECHu oraz zasiada w Steering Committee w organizacji ERCOFT. Prof. Artur Tyliszczak był również uczestnikiem międzynarodowych projektów badawczych w ramach 5., 6. i 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Na szczególną uwagę zasługują badania prof. Artura Tyliszczaka poświęcone sterowaniu przepływem i procesem spalania poprzez zastosowanie modulowanego, niskoenergetycznego wymuszenia, w zagadnieniach tych jest uznanym na świecie specjalistą.
Prof. dr hab. inż. Stanisław Szwaja otrzymał nagrodę II stopnia w zakresie działalności organizacyjnej. Obejmuje ona współpracę międzynarodową, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do podniesienia jakości badań naukowych, prac rozwojowych oraz kształcenia na Politechnice Częstochowskiej. Laureat współpracuje z wieloma uczelniami m.in. Michigan Technological University (USA), University of Birmingham (Wielka Brytania), Frauhofer Institute (Niemcy), Istituto Motori (Włochy), Budapest University of Technology and Economics (Węgry) i Uniwersytet Gedymina (Litwa). Współpraca z zagranicznymi ośrodkami naukowymi przyczyniła się do wymiany naukowej i rozwoju młodych pracowników nauki, w tym doktorantów. Prof. dr hab. inż. Stanisław Szwaja współpracuje również z zagranicznymi partnerami przemysłowymi, w tym takimi potentatami przemysłowymi jak: Wartsila (Finlandia), Repsol (Hiszpania), AVL (Austria) i Motortech-Generac (Niemcy-USA). W 2019 r. prof. dr hab. inż. Stanislaw Szwaja zakończył realizację projektu unijnego nr 691232- Knocky-H2020-MSCA-RISE-2015 pt.: „Knock prevention and increase of reliability and efficiency of high power gaseous internal combustion engines” finansowanego z programu Horyzont 2020, będąc jednocześnie koordynatorem całości projektu.
Serdecznie gratulujemy!